Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

prof. dr hab. Elżbieta Hałas

Zdjęcie przedstawia profesor doktor habilitowaną Elżbietę Hałas.Elżbieta Hałas - w latach 1973-1978 studiowała filozofię, nauki społeczne i romanistykę w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Magisterium z filozofii uzyskała w 1978. Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie socjologii otrzymała w 1986 na reaktywowanym Wydziale Nauk Społecznych KUL. Habilitowała się w 1993 na Wydziale Nauk Społecznych KUL. W latach 1994-2003 była kierownikiem Katedry Socjologii KUL. Tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych otrzymała w 2003 na wniosek Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. 

Od 1 października 2003 pracuje w Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w 2008 została profesorem zwyczajnym. W latach 2008-2020 kierowała Zakładem Socjologii Kultury w Instytucie Socjologii UW. W 2020 utworzyła Centrum Analiz Relacyjnych Kultury i Społeczeństwa na Wydziale Socjologii UW. 

Była laureatką konkursu Subsydia dla Uczonych – Program Mistrz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (1998-2001). 

Prowadziła badania w ośrodkach zagranicznych, uzyskując stypendia: Zentrum für Interdisciplinäre Forschung (Bielefeld); KU Leuven; European University Institute (Florencja); University of Illinois at Urbana-Champaign (stypendium Fulbrighta); University of Georgia at Athens (stypendium American Council of Learned Societies); Center for Social Sciences, Columbia University; Institut für die Wissenschaften vom Menschen (IWM w Wiedniu); John F. Kennedy Institute for North American Studies (Freie Universität Berlin). Alma Mater Studiorum. Università do Bologna (grant NAWA); École des hautes études en sciences sociales, EHESS, Paryż (grant NAWA). 

W 2001 roku utworzyła i redaguje serię książkową Studies in Sociology: Symbols, Theory and Society (Peter Lang)

Od 1993 jest członkiem Rady Fundacji Naukowej im. Floriana Znanieckiego. 

Przez dwie kadencje była członkiem Executive Committee European Sociological Association (1999-2003). 

Była członkiem Rady Doskonałości Naukowej I kadencji (2019-2023). 

Jest członkiem Komitetu Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

 

Zainteresowania naukowe 

Analityczne i systemowe podejście na gruncie socjologii humanistycznej łączy z perspektywą interdyscyplinarną filozofii, antropologii kultury, semiotyki kultury, językoznawstwa i analizy dyskursu. Zajmuje się społecznym kontekstem znaczeń oraz symboliczno-interakcyjnymi i relacyjnymi analizami procesów społeczno-kulturowych. Rozwija socjologię procesów symbolicznych, badania nad polityką symbolizacji i pamięcią zbiorową. W analizach współczesnych przemian systemów znaczeń społecznych i porządków aksjonormatywnych nawiązuje do osiągnięć socjologii kulturowej, socjologii wiedzy i socjologii religii. 

Badania w obszarze socjologii teoretycznej łączy z historią myśli socjologicznej i historią idei. W centrum zainteresowań stawia rozwój paradygmatu relacyjnego w naukach o kulturze i rozwój socjologii relacyjnej. 

Zajmuje się interpretacją spuścizny naukowej Floriana Znanieckiego i jej znaczeniem dla rozwoju nauk o kulturze.